Komesar za izbeglice i migracije Republike Srbije Vladimir Cucić, šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport i gradonačelnik Pančeva Pavle Radanov posetili su danas kolektivni centar u Pančevu i lokaciju namenjenu izgradnji socijalnih stanova za izbegla i raseljena lica. Cucić, Devenport i Radanov su nakon obilaska kolektivnog centra potpisali Memorandum o razumevanju koji definiše saradnju na obezbeđivanju stambenih rešenja za izbeglice i interno raseljena lica smeštena u kolektivnom centru u Pančevu. Na taj način je obeležen početak realizacije projekta podrške poboljšanju uslova života prisilnih migranata u Srbiji i zatvaranja kolektivnih centara "Za bolji život", koji finansira EU preko Delegacije EU u Srbiji, a čiji su korisnici Kancelarija za Kosovo i Metohiju, Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije i lokalne samouprave.
Komesar za izbeglice i migracije Republike Srbije Vladimir Cucić, šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport i gradonačelnik Pančeva Pavle Radanov posetili su danas kolektivni centar u Pančevu i lokaciju namenjenu izgradnji socijalnih stanova za izbegla i raseljena lica.
Cucić, Devenport i Radanov su nakon obilaska kolektivnog centra potpisali Memorandum o razumevanju koji definiše saradnju na obezbeđivanju stambenih rešenja za izbeglice i interno raseljena lica smeštena u kolektivnom centru u Pančevu.
Na taj način je obeležen početak realizacije projekta podrške poboljšanju uslova života prisilnih migranata u Srbiji i zatvaranja kolektivnih centara "Za bolji život", koji finansira EU preko Delegacije EU u Srbiji, a čiji su korisnici Kancelarija za Kosovo i Metohiju, Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije i lokalne samouprave.
Ukupna vrednost ovog projekta, čiji je osnovni cilj da obezbedi stambena rešenja i ostale vidove podrške za izbeglice i interno raseljene koji su odlučili da ostanu u Srbiji i da podrži održivi povratak onima koji žele da se vrate na Kosovo i Metohiju, iznosi 14,2 miliona evra.
Devenport je ukazao na to da je pomenuti projekat u skladu sa državnom politikom prema izbeglicama, interno raseljenim i povratnicima, kao i da u potpunosti oslikava suštinski princip, a to je podrška njihovoj integraciji.
On je podsetio na to da je 2003. godine počelo sprovođenje plana za zatvaranje 323 kolektivna centra u Srbiji, u kojima je živelo 23.000 ljudi.
Šef Delegacije EU je napomenuo da je u Srbiji ostalo još 14 takvih centara, i izrazio nadu da će ovaj projekat obezbediti i njihovo zatvaranje.
Cucić je saopštio da u Srbiji status izbeglica i dalje ima približno 57.000 ljudi, od više od 600.000, koliko ih je nekada bilo, uz ocenu da je njihov broj manje značajan od pitanja da li oni imaju pristup sopstvenim pravima u zemlji porekla.
Mislim da je to ono na šta moramo da obratimo punu pažnju, odnosno da obezbedimo da se u potpunosti restituišu njihova prava u zemlji porekla, ukazao je on i ponovio da insistiranje na tome da se u Srbiji i u čitavom regionu prestane sa priznavanjem izbegličkog statusa mora da podrazumeva stvaranje uslova da se ta prava i vrate.
U Srbiji, kako je saopštio, ima približno 200.000 interno raseljenih, pri čemu se njihov povratak na Kosovo i Metohiju ne može smatrati čak ni simboličnim.
Komesar za izbeglice i migracije je izrazio nadu da će u dijalogu Beograda i Prištine vrlo brzo biti rešena pitanja imovine i pristupa pravima, kao i da će razgovori o sporazumu o sukcesiji doprineti rešavanju svih otvorenih pitanja koja se odnose na izbeglice.
Cucić je, takođe, uputio poziv gradonačelniku Pančeva da omogući otkup stanova onima koji su ih dobili u okviru ovog projekta, uz ocenu da bi to bio dobar primer i drugim gradovima.
Radanov je naveo da je u socijalne stanove u januaru ove godine useljeno 12 porodica izbeglih i raseljenih i tri porodice domicilnog stanovništva, i najavio da će Pančevo u narednom periodu dati plac za izgradnju još jedne zgrade sa stanovima za izbegle i raseljene po istom projektu, što će omogućiti zatvaranje poslednjeg kolektivnog centra u AP Vojvodini.
U okviru donacije EU u iznosu od 14,2 miliona evra biće finansirano 15 projekata za rešavanje stambenog pitanja prisilnih migranata, a okvirni period za njihovo sprovođenje kreće se od 12 do 24 meseca.